Sıkça Sorulan Sorular

1)Katip Çelebi  Üniversitesi'ne kayıt koşulları nelerdir?

Lise veya dengi bir öğretim kurumundan mezun öğrenciler, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) sonrasında üniversitemizin ÖSYS puanına göre öğrenci alan programları tercih etmeleri ve bu programlardan herhangi birine ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri durumunda üniversitemizde öğrenim görmeye hak kazanırlar. 

2) Katip Çelebi  Üniversitesi'nde Yabancı uyruklu öğrenci kontenjanı var mı?

Evet, var. Yabancı uyruklu öğrenci kabulü, YÖK'ün ilgili yönetmelik hükümleri ve Senato tarafından belirlenen esaslar ve kontenjanlar çerçevesinde yapılır.

3)Üniversiteye kayıt işlemleri hangi tarihlerde yapılıyor?

ÖSYM merkezince yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından Üniversitemiz internet sayfasında yer alan “Duyurular” bölümü altında kayıt yaptıracak olan öğrenciler için gerekli bilgilerin yer aldığı bir duyuru metni ve yayınlanacaktır.

4)Eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak?

Üniversitemiz internet sayfasında yer alan “Akademik Takvim” bağlantısını kullanarak, derslerinizin ne zaman başladığı, ne zaman biteceği, yarıyıl sonu sınavlarınızın ne zaman yapılacağına dair bilgilere erişebilirsiniz.

5)Üniversiteniz not sistemi ve diğer mevzuatlar hakkında detaylı bilgi alabilirmiyim ?

Aşağıdaki linkten bilgi alabilirsiniz.

http://muh.ikc.edu.tr/S/13363/yonetmelikler

6)Kısmi zamanlı çalışma imkanı

http://sks.ikc.edu.tr adresinde yer alan Kısmi zamanlı öğrenci bölümünde iş ilanları yayınlanmaktadır. Her bir iş için ayrı ayrı olmak üzere iş ilanında belirtilen tarihler aralığında ilgili birimlere iş başvuru formu ile başvuru yapabilirsiniz.

7)Burslar hakkında bilgi alabilirmiyim ?

Üniversitemizde mevcut yürütülen burslar hakkında bilgiler?*

Üniversitemiz bünyesinde verilen herhangi bir burs bulunmamaktadır. Ancak; Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Özel Kuruluşların vermiş olduğu bursların işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca, Katip Çelebi  Üniversitesi öğrencileri bireysel olarak Başbakanlık ve özel burs veren kurumlara başvuruda bulunabilmektedir.

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun vermiş olduğu burslar nelerdir? *

Burs (karşılıksız burs)   Öğrenim Kredisi (karşılıklı burs)   Katkı Kredisi (karşılıklı burs)   Başbakanlık Bursu (karşılıksız burs)  

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kimlere burs vermektedir? *

Burs, Öğrenim ve Katkı Kredileri, T.C. vatandaşı yurt içinde yüksek öğrenim gören öğrencilere burs / öğrenim ve katkı kredisi,   Yurt dışında yüksek öğrenim gören öğrencilere burs / öğrenim kredisi vermektedir.

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun vermiş olduğu Burs hakkında nereden bilgi edinebilirsiniz? *

Gerekli bilgiler için tıklayınız. http://yurtkur.gsb.gov.tr/#

İlimizde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı olarak faaliyet gösteren öğrenci yurdu listesine ulaşmak için tıklayınız.
 

8)Yurt Dışı Değişim Programları 

Yurt Dışı Değişim Programları hakkında nereden bilgi alabilirim ? *

Erasmus Üniversitemiz Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programında (ERASMUS) yer almaktadır. Bu program kültürler arası etkileşim anlamında öğrenci ve akademisyenlere önemli katkıda bulunmaktadır. Üniversitemiz bünyesinde kurulan Erasmus Koordinatörlüğü, program çerçevesinde yurtdışına gönderilecek öğrenci ve personelin başvurusu, seçimi, değerlendirilmesi ve gerekli belgelerin düzenlenerek yararlanıcının gitmeye hazırlanması için her türlü desteği vermektedir. Farabi/Mevlana Değişim Programları Farabi Değişim Programı, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.Aşağıdaki linkten Uluslararası ofis birimine ulaşabilir, bilgi alabilirsiniz.

http://disiliskiler.ikc.edu.tr

9)Kampüslere ulaşım nasıldır ? 

Ulaşım olanakları için tıklayınız. http://ikc.edu.tr/Iletisim

10)Üniversitenin öğrenim dili nedir? Öğrenim dili neden İngilizce?

Üniversitemizde öğrenim dili lisans programımızda %100 İngilizce'dir. Üniversiteye kayıt olan öğrencilerin öğrenimlerine başlayabilmeleri için İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları gerekir.

Bu yeterliğe haiz olan öğrenciler Hazırlık sınıfını atlayarak, normal öğrenime başlayabilirler. Bu yeterliği olmayan her öğrenci için Lisans/Ön lisans öncesi, Hazırlık Sınıfı zorunludur.


11)Üniversitenizde askerlik işlemleri nasıl yapılır?

Askerlik sevk işlemleri 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre yapılır.
• Üniversiteye kayıtlı olan öğrencilerin askerlik işlemleri Öğrenci İşleri Müdürlüğü (ÖİM) tarafından yürütülür.
• Askerlik sevk tehir işlemi öğrencinin Hazırlık/Ön lisans-Lisans programına kayıt yaptırmasından itibaren en geç iki ay içinde EK-C2 belgesi düzenlenerek, ÖİM tarafından Askerlik Şubelerine bildirilir. Bu işlem öğrencinin öğrenimi süresince bir defaya mahsus olmak üzere yapılır.
• Mezuniyet, kendi isteği ile kayıt sildirme, kayda gelmeme, başarısızlık nedeniyle ilişik kesilme, izinli sayılma, lisans programında azami öğrenim süresinin dolması nedenleri ile öğrenciliğin sona ermesi durumunda, en geç iki ay içinde EK-C2 Belgesi düzenlenerek ÖİM tarafından Askerlik Şubelerine bildirilir. EK-C2 Belgeleri iadeli taahhütlü posta ile ya da Kargo ile gönderilir. Teslim alındı belgeleri öğrencilik süresince saklanır.
• Öğrencinin askerlik nedeni ile polis veya jandarma tarafından aranması durumunda, öğrencinin ÖİM’ne , ardından Askerlik Birimine başvurması gerekir.

12)Öğrenci kulüpleri var mı ve bu kulüplerde ne tarz etkinlikler bulunmaktadır?

 Katip Çelebi Üniversitesi'nde sosyal ve kültürel yaşam öğrenci ve çalışanlarımız    tarafından şekillendiriliyor. Öğrenci Kulüplerimizle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

http://sks.ikc.edu.tr/S/11133/ogrenci-topluluklari

Menüyü Kapat